مطالب آموزشی

چرا آبگرمکن روشن نمیشه؟

روشن-نشدن-آبگرمکن

برای همه ما اتفاق افتاده است که در روزهای سرد یا گرم سال با مشکل روشن نشدن آبگرمکن مواجه شده‌ایم و بعد از کلی تلاش نتوانستیم آبگرمکن را روشن کنیم. روشن نشدن این دستگاه  دلایل خاص خود را دارد که هر کدام از آنها به تنهایی می توانند عملکرد آن را با اختلال روبرو کرده و در نهایت موجب خاموش و روشن نشدن آن شوند. در تعطیلات یا روزهایی که دسترسی به تعمیرکاران برای تعمیر آبگرمکن در تهران کار سختی است این خود ما هستیم که باید دلیل روشن نشدن آبگرمکن را پیدا کنیم و بتوانیم آن را رفع کنیم.

 اگر می ‌خواهید آبگرمکن دیواری یا ایستاده ای یا پکیج که در منزل و محیط کار از آن استفاده می‌ کنید هیچ وقت دچار مشکل نشود، باید نسبت به سرویس پکیج دیواری و آبگرمکن و تعمیر آن جدی باشید. چرا که آبگرمکن یا هر دستگاه دیگری بعد از مدتی در اثر مشکلات فنی یا به هم خوردن تنظیمات دچار مشکل شده و کارایی خود را از دست می‌ دهد.

افرادی که با مشاوران و کارشناسان ما تماس می گیرند و در خصوص مشکلات آبگرمکن و دلایل روشن نشدن آن مشاوره دریافت می کنند، اولین سوالی که از مشاوران می پرسند این است که چرا آبگرمکن دیواری روشن نمیشه، چرا مشعل آبگرمکن روشن نمیشه. دلایل این ایراد زیاد است اما ما در این مقاله سعی کردیم شما را با بهترین دلایل خاموش و روشن شدن آبگرمکن آشنا کنیم.

  مشاوره دیجی امداد رسان

4 دلیل روشن نشدن آبگرمکن دیواری

در برخی موارد زمانی که ما با مشکل روشن نشدن آبگرمکن مواجه می شویم ابتدا به این فکر می کنیم که خودمان به تنهایی می توانیم دلیل اینکه چرا آبگرمکن دیواری روشن نمی شود را پیدا کنیم و مشکل را برطرف کنیم.

در ابتدا کار ساده ای به نظر می‌آید اما اگر هیچ آشنایی با قطعات آبگرمکن و وظایف آنها نداشته باشید، نمی توانید این کار را انجام دهید. همچنین گاهی ممکن است مشکلات موجود آنقدر جزئی باشند که نیازی به کمک گرفتن از افراد متخصص و حرفه ای نداشته باشیم و ما خودمان بتوانیم به راحتی کار عیب یابی و تشخیص مشکل سیستم را انجام دهیم.

در ادامه می خواهیم علت روشن نشدن آبگرمکن را بررسی کنیم و بدانیم که در کدام موارد به تنهایی می توانیم بدون کمک گرفتن از افراد متخصص مشکل را برطرف کنیم.

به طور کلی روشن نشدن آبگرمکن چهار دلیل دارد که عبارتند از:

1. جرقه نزدن الکترود جرقه زن

جرقه-نزدن-الکترود-جرقه-زن

زمانی که با مشکل روشن نشدن آبگرمکن دیواری مواجه شدید در ابتدا باید جرقه زن سیستم آبگرمکن را بررسی کنید. اگر الکترود و مشعل فاصله مناسبی با یکدیگر نداشته باشند جرقه زن نمی تواند کار خود را انجام دهد. پس یکی از مشکلات روشن نشدن آبگرمکن، عدم رعایت فاصله استاندارد نوک الکترود با مشعل است. دیگر دلیلی که باعث جرقه نزدن الکترود جرقه زن می شود، مشکل در سیم رابط می باشد. در چنین مواقعی باید تمام مواردی را که ممکن است عملکرد جرقه زن را دچار اختلال کند مورد بررسی قرار دهید.

2. جمع شدن رسوب در نوک الکترود

دیگر علت روشن نشدن آبگرمکن پکیج وجود رسوب در نوک الکترود جرقه زن می باشد. زمانی که با این مشکل مواجه شدید باید الکترود را به دقت و بدون هیچ صدمه‌ ای از رسوب پاک کنید. بدین ترتیب بعد از تمیز کردن آبگرمکن به راحتی روشن خواهد شد.

 

3. ایراد و خرابی در دیافراگم یا واشر

مدتی بعد از نصب دیتگاه و استفاده از آن دیافراگم یا واشر آبگرمکن خراب شده و نیاز به تعمیر دارد. اگر بعد از روشن نشدن آبگرمکن به این نتیجه رسیدید که در دیافراگم یا واشر ایراد وجود دارد حتما باید واشر را تعویض کنید. یکی از برترین مجموعه ها برای تعمیر آبگرمکن، مجموعه دیجی امداد رسان است که تمامی فعلیت آن ها به همراه خدمات پس از فروش پکیج و آبگرمکن می باشد.

  مشاوره دیجی امداد رسان

4. خراب شدن شمعک

خرابی شمعک رایج ترین علت روشن نشدن آبگرمکن بوتان است. اگر زمانی که دکمه مخصوص روشن کردن را فشار دادید، سیستم جرقه زد و روشن شد اما بعد از مدتی آبگرمکن دوباره خاموش شد این نشان دهنده مشکل در شمعک دستگاه می باشد که در اسرع وقت باید این قطعه را تعویض کنید. اگر با وجود این توضیحات هنوز نتوانستید به این سؤال خود که چرا آبگرمکن روشن نمیشه جواب قانع ‌کننده ‌ای پیدا کنید بهتر است با مشاوران ما تماس بگیرید.

 دلیل روشن نشدن آبگرمکن برقی

 دلیل-روشن-نشدن-آبگرمکن-برقی

در کنار بررسی علت اینکه آبگرمکن روشن نمی شود، سعی کردیم اصلی ترین دلایل روشن نشدن آبگرمکن برقی را نیز بیان کنیم. در ادامه این موارد آورده شده است:

  • عدم وجود برق در پریز
  • مشکل در ارتباط سیم های رابط داخل جعبه اتصالات
  • ایراد در سیم رابط آبگرمکن برقی

علت روشن نشدن آبگرمکن ایستاده

آبگرمکن های ایستاده نیز مانند سایر آبگرمکن ها در اثر عواملی ایراد پیدا کرده و روشن نمی شوند. در اینجا اصلی ترین علت روشن نشدن آبگرمکن زمینی را بررسی کرده ایم:

  • خرابی ترموکوپل

این ایراد را حتی با چشم هم می توان تشخیص داد. تنها راهکار برای حل این مشکل تعویض ترموکوپل می باشد.

  • ایراد در بویین

اگر آبگرمکن در اثر خرابی بوبین روشن نشود باید با کمک گرفتن از تعمیرکاران حرفه ای بوبین را تعمیر یا تعویض کنید.

  • سوختن سنسور جوش

با جدا کردن دو رشته سیم ای که متصل به سنسور هستند می توانید این مشکل را تشخیص دهید. اگر مشکل از سنسور جوش باشد در این صورت آبگرمکن مخزنی به هیچ عنوان روشن نخواهد شد. برای رفع این مشکل باید سنسور خراب تعویض گردد.

  • بروز مشکل در دودکش

در آبگرمکن های مخزنی برای جلوگیری از مشکلات جدی، سنسوری جهت تشخیص سوختن درست گاز تعبیه شده است. این سنسور طوری طراحی شده که اگر تهویه نامناسب باشد یا دودکش دچار مشکل شده باشد، گاز به طور کامل قطع می‌ شود. اگر آبگرمکن بعد از سه چهار دقیقه خاموش شد و دیگر نتوانستید آن را روشن کنید حتما مسیر دودکش را بررسی کنید.

مشاوره دیجی امداد رسان

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *