مطالب آموزشی

علت سرد و گرم شدن آب دوش چیست ؟

علت سرد و گرم شدن آب دوش

ممکن است داخل حمام و زیر دوش ناگهان آب آنقدر سرد شود یا آنقدر داغ باشد که نتوانید آن را تحمل کنید. در این صورت باید به دنبال پیدا کردن علت سرد و گرم شدن آب دوش باشید. دلایل متعددی هستند که باعث بروز این مشکل می شوند. ما در این مقاله از دیجی امداد رسان، به بررسی کامل علت سرد و گرم شدن آب حمام و رفع این مشکل می پردازیم و اطلاعات مفیدی را دراختیار شما قرار می دهیم.

11 علت مهم سرد و گرم شدن آب دوش

1- رسوب گرفتگی دستگاه

رایج ترین علت سرد و گرم شدن آب پکیج در زمان حمام کردن رسوب گرفتن مبدل است. البته این مشکل رسوب گرفتن در آبگرمکن ها هم به علت گرفتگی لوله آبگرمکن به وجود می آید. سختی زیاد آب بسیاری از مناطق رسوبات زیادی را به همراه دارد. این رسوبات به مرور زمان داخل پکیج یا آبگرمکن به صورت یک لایه انباشته می شوند و درکارکرد سیستم اختلال به وجود می آورند. بهترین اقدام قبل از مواجه با این مشکل سرویس دوره ای پکیج دیواری یا آبگرمکن است.

در صورتی هم که سیستم گرمایشی شما رسوب زیادی گرفته است می توانید با اسید شویی و رسوب زدایی سرد و گرم شدن آب حمام را برطرف کنید.

2- فاصله زیاد بین حمام و وسیله گرمایشی

فاصله زیاد از حمام تا وسیله گرمایشی احتمالی ترین علت سرد و گرم شدن آب دوش حمام به شمار می رود. چون در صورتی فاصله بین حمام و پکیج یا آبگرمکن شما زیاد باشد، آب حمام مرتبا با نوسان مواجه می شود. به این شکل لوله آب گرم پکیج یا آبگرمکن بایستی یک مسیر طولانی را طی کند تا به حمام برسد. در نتیجه آب با افت دما رو به رو می‌شود. برای رفع این مشکل، بهتر است لوله ‌ها را عایق ‌بندی کنید تا دچار افت دچار مشکل سرد و گرم شدن آب حمام نشوید.

02171015

3- کوپل بودن آب سرد و گرم در سیستم لوله کشی

در صورت کوپل بودن آب سرد و گرم مسیر لوله کشی آب سرد و گرم به یکدیگر راه پیدا می کنند. این مشکل بیشتر به علت رعایت نکردن استاندارد سیستم لوله کشی و اتصال شیر نامناسب به خروجی آب گرم و سرد پکیج یا آبگرمکن به وجود می آید. برای رفع این مشکل از لوله کش کمک بگیرید.

4- کاهش فشار آب در ساختمان

علت سرد و گرم شدن آب حمامافت فشار آب یکی دیگر از علت گرم و سرد شدن ناگهانی آب حمام محسوب می شود. چون کاهش فشار آب می تواند در کار هر گونه سیستم گرمایشی تاثیر منفی بگذارد . بهترین پیشنهاد جهت رفع مشکل سرد و گرم شدن اب حمام در اثر افت فشار ساختمان این است که از یک پمپ آب استفاده کنید.

5- خرابی شیر مخلوط در آبگرمکن

اگر سیستم گرمایشی تان آبگرمکن است، در بیشتر آبگرمکن ها خرابی مغزی شیر مخلوط باعث کاهش فشار آب گرم و در نهایت منجر به سرد و گرم شدن آب دوش حمام می شوند. برای رفع این مشکل از یک تعمیرکار بخواهید که مغزی یا واشر شیر مخلوط را تعویض کند.

6- استفاده هم زمان از چند شیر آب گرم

در صورتی که طراحی و اندازه گیری سیستم مکانیکی ساختمان مناسب نباشد مشکل ضریب هم زمانی به وجود می اید. منظور از ضریب همزمانی استفاده احتمالی همزمان از چند شیر آب گرم در ساختمان می باشد. در این صورت، باز کردن شیر حمام و شیرهای دیگر باعث کاهش فشار آب گرم خروجی از شیر آب گرم و سرد شدن آب حمام می شود.

 هم چنین هر سیستم گرمایشی محدود دبی مشخصی دارد که متناسب با مبدل واتصالات آن است که ممکن است از میزان استفاده از آب گرم هم زمان کمتر باشد. برای رفع این مشکل حتما از یک کارشناس کمک بگیرید.

7- خرابی پمپ سیرکولاتور پکیج دیواری

یکی دیگر از قطعات پکیج دیواری که خرابی یا نقص در آن باعث سرد و گرم شدن آب حمام می شود پمپ سیرکولاتور است. این قطعه کاری می کند تا آب در مدار گرمایش به جریان بیفتد. در صورتی خرابی که فشار آب با افت مواجه شود. در چنین شرایطی پکیج دیگر آب کافی ندارد و پمپ به صورت خالی و خشک کار می‌کند. همچنین در صورتی که صافی و یا فیلتر در مسیر لوله‌ های برگشتی از رادیاتور وجود نداشته باشد، پمپ با نقص فنی مواجه می شود. در این صورت احتمال دارد که پمپ بسوزد. برای رفع این مشکل از یک تعمیرکار پکیج کمک بگیرید.

8- خرابی پرشر فن در پکیج

در صورتی که از پکیج استفاده می کنید، مهم ترین علت سرد و گرم شدن آب پکیج در زمان حمام کردن نقص در پرشر فن پکیج است. پرشر فن کار قطع و وصل کردن فن را انجام می دهد. در صورتی که دچار جرم و فرسایش شده باشد، نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام بدهد در نهایت سیستم گرمایشی را با اختلال مواجه می کند. تعویض پرشر فن مشکل سرد و گرم شدن آب حمام را برطرف می کند.

9- نقص در سنسور حرارتی در پکیج دیواری

علت سرد و گرم شدن ناگهانی آب گرم حمام

اساسی ترین علت سرد و گرم شدن آب در حمام و زیر دوش در صورتی که از پکیج استفاده می کنید خرابی سنسور ان تی سی می باشد. NTC آب را در یک دمای متعادل ثابت نگه می دارد و به نوعی دمای آب را کنترل می کند. عواملی مانند جرم ورسوبات و فرسایش می توانند در کار سنسور NTCمشکل به وجود آورند. در این صورت زمانی که زیر دوش هستید، یکباره آب سرد و گرم می شود.

برای رفع این مشکل، بهتر است از یک تعمیرکار پکیج دیواری کمک بگیرید

10- خرابی فلومتر یا فلوسوئیچ در پکیج دیواری

در صورتی که سیستم گرمایشی تان پکیج است، خرابی فلومتر هم می تواند علت سرد و گرم شدن ناگهانی آب گرم حمام باشد. فلومتر دمای آب پکیج را اندازه گیری می کند و به برد اطلاع می دهد تا سیستم بتواند کار خود را انجام بدهد. اگر فلومتر خراب یا فرسوده شده باشد، نمی تواند نقش خود را به خوبی ادامه بدهد و در نهایت شما با نوسانات آب در حمام مواجه می شوید.

برای رفع این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار بخواهید که پکیج تان را بررسی کرده تا در صورت نیاز فلومتر را تعویض کند.

11- عدم تنظیم شعله پکیج

تنظیم نبودن شعله آبگرمکن یا پکیج می تواند علت سرد و گرم شدن ناگهانی آب در حمام باشد. اگر آب با سرعت بالا گرم شود شعله به خوبی تنظیم نشده و شعله خاموش و در نهایت دستگاه گرمایشی از کار می افتد. وقتی پکیج یا آبگرمکن خاموش شد، طبیعی است که آب سرد شود. برای رفع این مشکل بهتر است شعله پکیج یا آبگرم خود را تنظیم کنید. چون این کار حساس است و به تخصص نیاز دارد با یک مرکز تعمیرات پکیج و آبگرمکن تماس بگیرید.

02171015

دیجی امداد رسان بهترین مرکز تعمیرات آبگرمکن و پکیج دیواری

در این مقاله به بررسی علت سرد و گرم شدن آب دوش و رفع این مشکل در حمام پرداخته شد. فرقی نمی کند که شما از چه سیستم گرمایشی با چه برندی و مدل استفاده می کنید مشکل سرد و گرم شدن آب حمام می تواند در هر پکیج یا آبگرمکنی به وجود بیاید. از آن جایی که پکیج و آبگرمکن جز لوازم گرمایشی پر مصرفی است، نیاز دارد که به صورت دوره ای سرویس شود. این کار باعث عملکرد بهتر سیستم گرمایشی و عمر طولانی قطعات آن خواهد شد. برای اطلاع از هزینه سرویس پکیج توسط دیجی امدادرسان با ما تماس بگیرید. در صورتی که با مشکل نوسان آب مثل سرد و گرم شدن ناگهانی مواجه شدید، کافی است با مرکز تعمیرات دیجی امداد رسان تماس بگیرید تا کارشناسان ما در اسرع وقت به محل موردنظرتان اعزام شوند و این مشکل را برطرف کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *