مطالب آموزشی

قطعه NTC در پکیج چیست ؟

قطعه-ntc

سنسور ntc یکی از مهم ترین قطعات پکیج هاست ، وظیفه قطعه ntc این است که دما را اندازه بگیرد و بعد مقدار آن را به برد دستگاه گزارش می کند. اما زمانی که خراب بشود، دستگاه را با مشکلاتی مانند: عدم روشن شدن یا سرد و گرم شدن آب یا بیش از حد داغ شدن آب یا رادیاتورها مواجه می کند. چون نمی تواند به برد دستگاه وضعیت را به خوبی گزارش بدهد. برای همین باید هر چه سریعتر برای تعمیرات پکیج خود اقدام کنید. ما در این مقاله از دیجی امدادرسان قصد داریم به معرفی و آشنایی با قطعه ntc بپردازیم.

 

قطعه NTC چیست؟

Ntc پکیج قطعه ای که دمای آب رادیاتورها یا آب مصرفی را بر مبنای تعیر مقاومت اندازه گیری می کند. یک نوع نیمه هادی است که بعد از اینکه دما افزایش پیدا الکترون هایی را از خود عبور می دهد.

اصلی ترین وظایف قطعه ntc این است که دمای آب داخل سیستم را تشخیص می دهد و به شکل مقاومت به برد پکیج گزارش می دهد. در واقع این قطعه به تغییرات دما حساس است و تغیرات فیزیکی را اندازه گیری می کند و آن ها را به شکل سیگنال های الکتریکی به برد دستگاه می فرستد.

  مشاوره دیجی امداد رسان

مزیت های قطعه ntc چیست؟

مزیت-های-قطعه-ntc

نام دیگر سنسور  ntc پکیج های دیواری ترمیستور است. مهم ترین مزایای سنسور شامل موارد زیر می شود:

  • از استحکام بالایی برخوردار است.
  • حجم کمی دارد.
  • دقت بالایی دارد.

نحوه عملکرد سنسور NTC پکیج

قطعه ntc در پکیج دیواری به طور مستقیم با مقاومت دما و برق سروکار دارد. هر چقدر دمای آب افزایش پیدا کند این قطعه برق بیشتری از خود عبور می دهد و همین امر مقاومت آن را در برابر جریان الکتریکی کاهش می دهد.

به این ترتیب جریان برق به برد دستگاه پکیج منتقل می شود. سپس برد پیغام را دریافت می کند و شدت شعله را بالا می برد. به این شکل دمای آب مصرفی و رادیاتورها افزایش پیدا می کند.

 

انواع سنسور NTC پکیج

قطعات ntc از نوع مقاومتی هستند که بعد از افزایش دما مقاومت این سنسور کم می شود. به طور کلی قطعه ntc پکیج در دمای 50 تا 150 درجه قابل استفاده است.

سنسور ntc دو نوع دارد:

  • سطحی

سطحی هم یک از اجزای تشکیل دهنده یک بدنه مسی لوله مسی است که از راه تغییر دمای لوله می تواند دمای آب سیستم را تعیین و اندازه گیری کند. در واقع سنسور سطحی که به آن سنسور جداری هم می گویند، روی لوله های مسی بسته می شود و دمای داخل لوله را کنترل می کند. گفتنی است که عمر سنسور جداری از عمر سنسور مستغرق بیشتر است.

  • مستغرق

سنسور ntc مستغرق همان گونه از نامش پیداست ntc در مسیر جریان آب و داخل لوله ها قرار می گیرد برای همین این نوع خطای کمی در اندازه گیری درجه حرارت آب پکیج دارد.

  مشاوره دیجی امداد رسان

تعمیر-سنسور-ان-تی-سی-پکیج

خدمات دیجی امدادرسان به عنوان تعمیرات پکیج دیواری شامل عیب یابی و رفع خرابی و تعمیر و سرویس پکیج دیواری کلیه برندهای ایرانی و خارجی می شود. شما مصرف کنندگان محترم در هر کجای تهران می توانید این مرکز را انتخاب کنید.

 

 

مرکز تعمیرات دیجی امداد رسان

از آن جایی که کار تست یا تعویض ان تی سی کار پیچیده و حساسی است اگر تخصص در زمینه تعمیر پکیج ندارید بهتر است این کار را به یک کارشناس حرفه ای از نمایندگی تعمیرات انواع پکیج دیواری بسپارید. پس اگر تخصصی ندارید از دستکاری پکیج خودداری کنید چون نه تنها مشکل را برطرف نمی کنید بلکه باعث خرابی های بیشتر پکیج می شوید که همین کار هزینه های تعمیر پکیج شما را بالا می برد.

 

سخن آخر

در این مقاله به بررسی قطعه ntc پرداخته شد دقت کنید. اگر برای تعویض قطعه حساسی چون ان تی سی تخصص کافی ندارید، بدون مهارت یا تجربه کافی اقدام به تعویض سنسور نکنید. بهترین کار این است که کار تعویض ان تی سی را به یک تعمیرکار پکیج حرفه ای بسپارید. کارشناسان ما در دیجی امداد رسان با بروز ترین راه عیب یابی به تعمیر پکیج بوتان شما می پردازند کافی است با شماره های ما تماس بگیرید.جهت خرید قطعات پکیج دیواری می توانید به صفحه فروشگاه ما مراجعه کنید.

  مشاوره دیجی امداد رسان

سوالات متداول کاربران راجب سنسور NTC:

یک قطعه نیمه هادی است که کمیت فیزیکی را به کمیت های التریکی تبدیل می کند.

با توجه به شرایط اقتصادی و قیمت صعودی دلار نمی توان قیمت دقیقی برای سنسور   ntc تعیین کرد. البته سختی کار و دستمزد کارشناس روی حدود قیمت تعمیر این قطعه تاثیر می گذارد.

از اصلی ترین علت های مشکلات ان تی سی روشن نشدن پکیج سرد و گرم شدن آب و بیش از حد داغ شدن دمای آب مصرفی و رادیاتورها نام برد.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *